Tegoroczne Biennale Dizajnu i Sztuki Miejskiej Traffic Design startują jesienią. Podczas, gdy artyści pracują nad projektami, zespół śledzi sytuację związaną z pandemią, by dostosować program i rodzaj wydarzeń do bieżącej sytuacji.
Zdecydowaliśmy się na współpracę z Salcią Hałas ze względu na jej wrażliwość na sprawy mieszkańców. Pisarka spotykała się z nimi w różnych okolicznościach: pracując incognito w sklepie spożywczo-monopolowym, pielęgnując ogród społeczny, prowadząc spotkanie w bibliotecznym klubie książki. Efektem spotkań jest opowiadanie „Mgła”, które oprócz materiału będącego inspiracją dla artystów jest też samodzielnym, poświęconym Wzgórzu dziełem literackim.
tłumaczy Natalia Wielebska, Traffic Design
Link do opowiadania znajduje się tutaj.
Model rzeźby autorstwa Cekasa
Pandemia pokrzyżowała większość planów uniemożliwiając wyjście do mieszkańców i prowadzenie działań w terenie. Dlatego ambitne konsultacyjne plany trzeba było przekierować w stronę technik partycypacyjnych, które można wykonać zdalnie (ankiety), przeprowadzenie analiz urbanistycznych czy identyfikację miejsc, w których można by dokonać artystycznych interwencji. Zadania umożliwiły grupie poznanie dzielnicy ze społecznej strony, z większym naciskiem na relacje sąsiedzkie, przyzwyczajenia mieszkańców, ich chęć działania czy opór wobec pewnych propozycji, a mniejszym niż rozwiązywanie konkretnych przestrzennych i funkcjonalnych problemów. Nietypowe zadania, takie jak interpretacja opowiadania Salci Hałas czy badanie potrzeb specyficznych mieszkańców dzielnicy – ptaków, dla których w ramach jednego z projektów poszukiwano miejsca, całkowicie odbiegały od większości politechnicznych przedmiotów. Na tym jednak polegała wartość współpracy: na poszerzeniu pola widzenia miasta i jego mieszkańców.
mówi dr Monika Arczyńska, prowadząca wraz z Łukaszem Pancewiczem przedmiot projektowanie partycypacyjne.
Wydarzenie finansowane przez Miasto Gdynia.