Wat w tuBAZIE - wystawa Pawła Ryżko

Wat w tuBAZIE - wystawa Pawła Ryżko

Paweł Ryżko, artysta znany gdynianom z realizacji stworzonych w ramach Festiwalu Traffic Design – bramy i muralu przy ulicy Abrahama tym razem zaprezentuje cykl obrazów inspirowanych twórczością futurystycznego poety Aleksandra Wata.

Styl Pawła Ryżki określa pozorny abstrakcjonizm. Widać to między innymi w muralu, który zaprojektował dwa lata temu – mural jest autorską interpretacją herbu Gdyni, ale dostrzeże to jedynie uważny widz. Podobnie jest z cyklem „Wat”. Coś co na pierwszy rzut oka wydaje się stanowić kompozycję abstrakcyjną, tak naprawdę jest zapisem wiersza. Jakiego? Tę zagadkę będą mogli rozwikłać odbiorcy, którzy rozszyfrują zaprojektowany przez Ryżkę krój pisma.

Inspiracją do stworzenia cyklu obrazów poświęconych twórczości Wata, była początkowo jego współpraca z grafikiem i typografem Henrykiem Berlewim. Studiując bogaty życiorys oraz dzieła Wata, Ryżko dotarł do jego ręcznych notatek:

Kiedy badałem zapiski Wata, uderzyła mnie ich nieczytelność. Na kartach jego notatnika słowa tracą swoje utarte znaczenia i stają się abstrakcyjnymi zygzakami. Podobnie w moich pracach słowa wiersza zmieniają się w pozornie niefiguratywną kompozycję. Geometryczne płaszczyzny to system znaków, którego czytelność celowo została ograniczona.

Paweł Ryżko

Wszystkich, którzy chcą rozkodować wiersz zapisany przez Ryżkę lub po prostu obejrzeć jego obrazy, zapraszamy na wernisaż wystawy w najbliższy piątek, 23 marca o godzinie 19.00 do galerii w tuBAZIE.

Projekt zrealizowano ze środków Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydarzenie współfinansowane przez miasto Gdynia.
Załączniki

Pobierz wszystkie

IMG_8740.jpg

grafika | 1,24 MB

Pobierz
IMG_8737.jpg

grafika | 1,03 MB

Pobierz
Wat_PLAKAT_02.jpg

grafika | 1,2 MB

Pobierz
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.