To już trzecia edycja projektu re:design, którego celem jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej oraz propagowanie dobrych praktyk projektowych. Tym razem projekt ma także na celu popularyzację zanikających dziedzin rękodzieła i rzemiosła. W ramach tegorocznej edycji projektu trójmiejscy graficy Typy oraz Negation, warszawskie Syfon Studio oraz łódzki projektant Jakub Stępień (znany jako Hakobo) zajmą się przeprojektowaniem witryn oraz wykonaniem szyldów dla: sklepu z tkaninami, zakładu kaletniczego, warsztatu maszyn do szycia, krawca oraz zakładu naprawy obuwia. 


Przy ulicy Starowiejskiej znajduje się kilka niepozornych zakładów rzemieślniczych. W sąsiedztwie krzyczących, kolorowych kasetonów wyróżniają się swoją skromnością i dyskrecją. Pracują w nich rzemieślnicy - mistrzowie swojego fachu, których zakłady przekazywane są z ojca na syna - mówi Mateusz Żywicki, koordynator projektu - Postanowiliśmy docenić oraz wesprzeć tą lokalną działalność, łącząc rzemieślników z projektantami. Celem wspólnych prac będzie podkreślenie obecności tych urokliwych miejsc przy ul. Starowiejskiej.

Projektowi kibicuje plastyk miasta Jacek Piątek: Na jakość estetyczną i funkcjonalną przestrzeni publicznej ogromny wpływ ma forma informacji wizualnej. Nie zawsze przekaz (występujący w różnej formie, kształcie i technologii) jest dobrze wkomponowanym w kontekst przestrzenny. Jak zaprojektować szyld, który będzie dobrą wizytówką firmy i jednocześnie subtelną i elegancką biżuterią budynku czy ulicy? Na to pytanie odpowie realizowany przez Stowarzyszenie Traffic Design projekt re:design. Czas na ciekawe i pozytywne zmiany! 

O postępach akcji będziemy informować na profilu Traffic Design oraz Make Life Fair na Facebooku. Wrzesień i październik to czas prac projektowych oraz produkcji szyldów. Wernisaż projektu, którego zwieńczeniem będzie kuratorski spacer po Starowiejskiej, planowany jest na przełomie listopada i grudnia. 

Działania na Starowiejskiej to trzecia edycja projektu re:design. Rezultatem pierwszej z nich było oczyszczenie zabytkowego budynku gdyńskiej YMCA z krzykliwych form reklamy oraz wykonanie minimalistycznego szyldu autorstwa Filipa Piaseckiego i Adama Ignaciuka. W ramach drugiej odsłony projektu nowy ręcznie malowany szyld Filipa Kozarskiego pojawił się na kultowej lodziarni Kwaśniak.
 

Monika Domańska

kontakt@trafficdesign.pl

607 083 711

Nowe szyldy dla rzemieślników

Bez kolorowych kasetonów, bez zaklejania folią szyb – pięć zakładów rzemieślniczych w historycznym centrum Gdyni zyskało nowe szyldy i witryny zaprojektowane przez czołówkę polskich grafików w ramach projektu „re:design”. Ten projekt rewitalizacji przestrzeni miejskiej w Gdyni zwyciężył w organizowanym przez Bank BPH konkursie „Zmieniaj świat wokół siebie”. Bank wsparł realizację projektu kwotą 40 tys. zł.