Rusza trzecia edycja akcji re:design!

Rusza trzecia edycja akcji re:design!

Opublikowany

W ramach akcji realizowanej przez Stowarzyszenie Traffic Design 5 małych zakładów rzemieślniczych zlokalizowanych przy ulicy Starowiejskiej w Gdyni zyska nowe szyldy oraz witryny. Rewitalizację ulicy wesprze Bank BPH, organizator konkursu „Zmieniaj świat wokół siebie”. Wyłoniony głosami internautów zwycięzca tego konkursu, czyli Stowarzyszenie Traffic Design, na realizację projektu otrzymał nagrodę w wysokości 40 000 złotych.  

To już trzecia edycja projektu re:design, którego celem jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej oraz propagowanie dobrych praktyk projektowych. Tym razem projekt ma także na celu popularyzację zanikających dziedzin rękodzieła i rzemiosła. W ramach tegorocznej edycji projektu trójmiejscy graficy Typy oraz Negation, warszawskie Syfon Studio oraz łódzki projektant Jakub Stępień (znany jako Hakobo) zajmą się przeprojektowaniem witryn oraz wykonaniem szyldów dla: sklepu z tkaninami, zakładu kaletniczego, warsztatu maszyn do szycia, krawca oraz zakładu naprawy obuwia. 


Przy ulicy Starowiejskiej znajduje się kilka niepozornych zakładów rzemieślniczych. W sąsiedztwie krzyczących, kolorowych kasetonów wyróżniają się swoją skromnością i dyskrecją. Pracują w nich rzemieślnicy - mistrzowie swojego fachu, których zakłady przekazywane są z ojca na syna - mówi Mateusz Żywicki, koordynator projektu - Postanowiliśmy docenić oraz wesprzeć tą lokalną działalność, łącząc rzemieślników z projektantami. Celem wspólnych prac będzie podkreślenie obecności tych urokliwych miejsc przy ul. Starowiejskiej.

Projektowi kibicuje plastyk miasta Jacek Piątek: Na jakość estetyczną i funkcjonalną przestrzeni publicznej ogromny wpływ ma forma informacji wizualnej. Nie zawsze przekaz (występujący w różnej formie, kształcie i technologii) jest dobrze wkomponowanym w kontekst przestrzenny. Jak zaprojektować szyld, który będzie dobrą wizytówką firmy i jednocześnie subtelną i elegancką biżuterią budynku czy ulicy? Na to pytanie odpowie realizowany przez Stowarzyszenie Traffic Design projekt re:design. Czas na ciekawe i pozytywne zmiany! 

O postępach akcji będziemy informować na profilu Traffic Design oraz Make Life Fair na Facebooku. Wrzesień i październik to czas prac projektowych oraz produkcji szyldów. Wernisaż projektu, którego zwieńczeniem będzie kuratorski spacer po Starowiejskiej, planowany jest na przełomie listopada i grudnia. 

Działania na Starowiejskiej to trzecia edycja projektu re:design. Rezultatem pierwszej z nich było oczyszczenie zabytkowego budynku gdyńskiej YMCA z krzykliwych form reklamy oraz wykonanie minimalistycznego szyldu autorstwa Filipa Piaseckiego i Adama Ignaciuka. W ramach drugiej odsłony projektu nowy ręcznie malowany szyld Filipa Kozarskiego pojawił się na kultowej lodziarni Kwaśniak.
 

Kopiuj tekst

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Jan_Bajtlik.jpg

grafika | 1,33 MB

Pobierz
ymca1.jpg

grafika | 257 KB

Pobierz
Kwa_niak_przed_po.jpg

grafika | 3,42 MB

Pobierz
ymca_przed_po.jpg

grafika | 2,03 MB

Pobierz