Gdynia, 30.08-15.09
- Program Biennale jest stworzony w oparciu o rekomendacje z badań potrzeb mieszkańców Gdyni: wprowadzanie eleganckiego detalu architektonicznego, odnawianie elewacji, porządkowanie przestrzeni publicznej.
- Do udziału w Festiwalu zaproszono między innymi: Oskara Ziętę i Threedotstype, Studio UVMW, Grzegorza Piątka.
- W ramach festiwalu wykorzystane będą różne techniki: rzeźba architektoniczna, sgraffito, instalacja artystyczna, neon, projekt cyfrowy.
- Działania artystyczne uzupełnia program wydarzeń okołofestiwalowych: debata, prezentacje, warsztaty, gra miejska, wernisaże, sekretne pokazy filmowe, spotkania z twórcami.
- Biennale jest przeformułowaną wersją Festiwalu Traffic Design, organizowanego od 2011 roku.
Robimy Biennale, by miasto było piękniejsze
Projektujcie więcej detali związanych z nazwami ulic i numerami domów – takie projekty są bardzo dobrze odbierane i oczekiwane przez badanych – szczególnie metaloplastyka połączona z jakąś formą oświetlenia (np. podświetlane klosze z numerami kamienic). Takie projekty będą porządkować przestrzeń (ujednolicenie tabliczek, numerów) i będą podkreślać charakter danego miejsca.
Cytat z rekomendacji pracowni badawczej Inny Format
Chcemy zapoznać gdynian i środowisko trójmiejskie z głosami takich osób jak Grzegorz Piątek (architekt znany z aktywnych działań na rzecz przestrzeni publicznej), Tomasz Osięgłowski z biura projektowego Ultra Architects, które zasłynęło z odmalowania jednego z poznańskich powojennych bloków na stonowane barwy, czy Paweł Jaworski organizator akcji „Żywa Ulica”, której celem jest przywracanie przestrzeni pieszym. Będą oni jednymi z gości wydarzeń okołofestiwalowych: debaty organizowanej razem z Weekendem Architektury i szoł&tell, które odbędzie się 6 września w tuBAZIE.
mówi Natalia Kaczor ze Stowarzyszenia Traffic Design
Projektanci na ulicach Gdyni
Dobór technik i filozofia działań artystycznych jest wynikiem poszukiwań detalu architektonicznego w modernizmie w całym kraju i materiałów zebranych do wystawy „Dowody zbrodni”. Jedna z elewacji zostanie rozrzeźbiona za pomocą gresu, na kolejnej powstanie sgraffito.
W tym roku całkowicie rezygnujemy z realizacji muralowych, próbujemy za to odpowiedzieć na potrzebę indywidualizacji i poprawy wizerunku powojennych bloków mieszkalnych. Frontowa elewacja jednego ze śródmiejskich budynków zostanie odmalowana według projektu Jacka Rudzkiego z uwzględneniem rysunku architektonicznego, zastosowaniem stonowanych barw. Elementem artystycznym i dekoracyjnym będzie minimalistyczny wzór graficzny naniesiony na ścianę.
mówi Jacek Wielebski, kurator Biennale
Na nowo odkrywamy dzielnicę portową
W edukacji siła
Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Gdynia.
O Stowarzyszeniu Traffic Design
Stowarzyszenie Traffic Design prowadzi działania projektowe i edukacyjne skoncentrowane wokół estetyki i sztuki w przestrzeni publicznej. Nasze flagowe projekty to Festiwal, który od 2011 roku odbywa się w Gdyni oraz re:design realizowany od 2014 roku. Na swoim koncie mamy kompleksowe realizacje estetyzacyjne w Trójmieście, Warszawie oraz w mniejszych miastach. Murale, szyldy, projekty artystyczne realizujemy całościowo, nadzorując fazę projektową i wykonawczą. Działamy w wielu technologiach takich jak: metaloplastyka, neon, malarstwo. Prowadzimy również warsztaty dla artystów i projektantów oraz osób mających wpływ na wygląd przestrzeni publicznej (przedsiębiorcy, pracownicy branży reklamowej, urzędnicy).Nasze działania zostały uhonorowane nagrodą Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz statuetką Design Alive Awards.