Otwarcie Biennale Traffic Design
Otwarcie Biennale Traffic Design

Otwarcie Biennale Traffic Design

Już w najbliższy czwartek imprezą w dzielnicy portowej rozpocznie się Biennale Sztuki Miejskiej Traffic Design. Na ten wieczór stowarzyszenie Traffic Design przygotowało trzy równoległe wernisaże oraz muzyczne sety DJ-ów Hoaxa i krokodyla. 

30.08.2018 FYRTEL ul. Św. Piotra 19 godz. 19.00

Biennale Zajawka

To wystawa zbiorowa z udziałem artystów, którzy w tym roku będą realizować swoje projekty w przestrzeni miejskiej. Swoje prace sitodrukowe zaprezentują między innymi Jacek Rudzki znany jako Znajomy Grafik, Syfon Studio, czy warszawskie UVMW. Artyści, którzy w ramach Biennale tworzą projekty na co dzień zajmują się przede wszystkim grafiką projektową. Wystawa ma na celu przybliżenie uczestnikom Biennale twórczości projektantów.
Plakat wystawy Follow

Plakat wystawy Follow

Follow

To projekt działającego w Trójmieście studia Less. Projektantki przyjrzały się Gdyni poprzez detal. Prace powstały w opozycji do podejścia budowania przestrzeni od ogółu do szczegółu, typowego w klasycznym malarstwie czy rysunku. Na początku została opracowana myśl o detalu i jego charakterze. Niemożliwe do odnalezienia w przestrzeni miasta budynki przedstawione w przygotowanych pracach, zachęcają do odszukania wykorzystanych motywów podczas spaceru. Prace mają popychać nas do poznawania Gdyni w skali mikro, a nie w skali makro – z bliska, prawie dotykając budynków.
Wizualizacja blokowiska przy ul. Wójta Radtkego

Wizualizacja blokowiska przy ul. Wójta Radtkego

Blok. Wizja. Wizka.

W ostatnich dwóch latach Traffic Design uważnie przyglądał się tematowi estetyki w powojennych modernistycznych osiedlach mieszkaniowych. Odmalowanie na biało bloku przy ulicy Lelewela w Gdyni stało się jednym z najpopularniejszych projektów w działalności Stowarzyszenia. Co więcej, zlecone zewnętrznej firmie badanie, wykazało, że według mieszkańców Gdyni wydobywanie bloków z tak zwanej pastelozy powinno być kontynuowane. Traffic Design postanowił przeprowadzić symulację i przemalować widoczne w panoramie miasta blokowiska w Photoshopie. Do projektu zaproszony został architekt na co dzień zajmujący się tworzeniem wizualizacji dla jednego z najbardziej znanych duńskich biur architektonicznych - Karol Borkowski z Astigmatic Studio. Jego prace pokazują jak atrakcyjnie może wyglądać osiedle w ujednoliconych barwach.

Debata: Ocieplanie Wizerunku. Jak modernizować bloki?8.09.2018 godz. 17.00Gdyńskie Centrum Filmowe Sala Goplana 

Wciąż zastanawiamy się, co może być odpowiedzią na pastelowe projekty realizowane w polskich osiedlach od końca lat 90. Dlatego też wraz z Weekendem Architektury postanowiliśmy zorganizować debatę z udziałem znakomitych znawców tematu: Grzegorza Piątka, Grzegorza Mikę, Tomasza Osięgłowskiego, Kaję Puto i Małgorzatę Kuciewicz, chcemy by paneliści spróbowali poszukać odpowiedzi na pytanie jak powinien przebiegać i co powinien uwzględniać proces modernizacji.

Natalia Kaczor, Stowarzyszenie Traffic Design 

IMG_0006_1.jpg

Szoł&Tell6.09.2018 godz. 19.00tuBAZA Kolibki Budynek Wozowni

Traffic Design przygląda się miastu nie tylko od strony estetycznej i projektowej. W tym roku po raz kolejny będziemy mogli przyjrzeć się również ważnym kwestiom społecznym. Podczas wydarzenia szoł&tell działający w Polsce aktywiści przygotują prezentacje dotyczące swoich inicjatyw.

W Gdyni coraz więcej mówi się o jakości przestrzeni publicznej. Chcemy zaprezentować działania z innych miast, które mogą być inspiracją do lokalnych zmian. Wystąpi między innymi  Paweł Jaworski pomysłodawca akcji Żywa ulica, który przygotował prezentację pod znaczącym tytułem „W jaki sposób zamienić drogę w ulicę miejską (oraz żyć długo i szczęśliwie pomimo wywołanych konfliktów)?”. Wierzymy, że z doświadczeń Pawła i innych prelegentów uda się wyciągnąć cenne wskazówki do pozytywnych zmian w Gdyni.

Monika Domańska, Stowarzyszenie Traffic Design

W ostatnich latach członkowie Stowarzyszenia wielokrotnie podkreślali znaczenie edukacji w kształtowaniu estetyki w przestrzeni publicznej. Podczas tegorocznej edycji Biennale odbędą się trzy warsztaty skierowane do różnych grup odbiorców: warsztaty graficzne dla architektów, warsztaty dla pasjonatów fotografii z robienia zdjęć architektury oraz warsztaty dla najmłodszych „Wspólne nie znaczy niczyje”.

Nie zabraknie również innych atrakcji. W planach są dwa pokazy filmowe w sekretnych lokalizacjach (w każdy wtorek o godz. 19:00), gra miejska, spotkanie z projektantami identyfikacji baru mlecznego „Słoneczny”. Całość zamknie impreza Blok Party 15.09.

Partnerzy: Miasto Gdynia, Ceramika Paradyż, LCSB.pl rusztowania, mapalu, Willa Wincent

Szczegółowe informacje programowe znajdują się na stronie: www.trafficdesign.pl oraz fb.com/trafficdesign
Zaproszenie na Biennale

Zaproszenie na Biennale

Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.