- Wybudowana przed wojną kamienica „Panta Rei” jest jednym z flagowych budynków gdyńskiego modernizmu. W parterze znajduje się kultowa gdyńska „Desdemona”;
- W ramach re:designu elewacja została oczyszczona ze szpecącej reklamy, uporządkowana została także identyfikacja wizualna działających tu podmiotów;
- Wprowadzono nowe elementy: szyld główny „Desdemony”, szyld wizytówkowy przedsiębiorców działających na wyższych kondygnacjach, bramę, lampę, płytę chodnikową z typografią.
Projekt re:designu pod kuratelą Jacka Wielebskiego realizował duet S.C Szyman i Maciej Połczyński. Pierwszy z nich jest artystą znanym dla gdynian, ma na swoim koncie dużą realizację muralową przy ulicy Mściwoja oraz solowe wystawy w tutejszych galeriach.
S.C Szyman jest artystą, który świetnie czuje kontekst architektoniczny. Wspólnie z Maciejem Połczyńskim stworzyli metaloplastykę i liternictwo, które współgra z charakterem i rytmami budynku.
Jacek Wielebski, kurator Stowarzyszenia Traffic Design
„Panta rei” została wybudowana przed wojną przez przedsiębiorstwo o tej samej nazwie i jest jednym z przykładów gdyńskiego modernizmu. Z prośbą o re:design do stowarzyszenia zwróciła się funkcjonująca tu dzisiaj firma Desmart Agile Software House. Kamienicę, jak wiele tego typu budynków, w ostatnich dekadach opanował ją wizualny chaos.
Naszym zadaniem było uporządkowanie chaosu związanego z reklamą i szyldami. Nie sililiśmy się na ekstrawagancję, staraliśmy się raczej dopasować do architektury i stworzyć coś stonowanego z chwytliwymi detalami, takimi jak klamka do bramy.
SC Szyman, projektant
Klamka do bramy autorstwa SC Szymana.
Krój pisma zaprojektowany dla „Desdemony” przez Macieja Połczyńskiego nawiązuje do pierwotnej wersji szyldu. Całkiem nowe elementy oprócz bramy stanowią jeszcze lampa z numerem ulicy, wizytownik oraz płyta chodnikowa z nazwą kamienicy.
Płyta chodnikowa Panta Rei.
Działania były realizowane w ramach konkursu na wdrażanie dobrych praktyk projektowych, organizowanego przez Centrum Designu Gdynia. Równolegle do działań Traffic Design na ulicy Antoniego Abrahama odbywa się budowa pierwszego w Gdyni woonerfu, czyli strefy współdzielonej, przyjaznej dla pieszych.
Lampa z numerem kamienicy.